KSÜ TARİH BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ ŞEVKİ KARABEKİROĞLU İLE MÜLAKAT

isimsiz-115 TEMMUZ VE TÜRKİYE’NİN İSTİKBALİ

METİN ACIPAYAM: 15 Temmuz darbe kalkışmasında bulunan darbecileri “küfür bloku” olarak kabul edebilir miyiz? Eğer böyleyse tüm gayr-i milli unsurlar darbeye dâhil oldu mu?

ŞEVKİ KARABEKİROĞLU: 15 Temmuzu klasik darbe tarzından ayırmak gerekiyor. Bu en az 100 yıllık bir hesaplaşmanın ürünü idi. Esir muamelesi yaptıkları bir ülke son 15 yılda üzerindeki ölü toprağını attı ve tarihsel misyonlarını keşfedip onlara yeniden hayat vermenin yollarını açtı. Bize karşı yapılan bu hamle bu şahlanışın önünü kesmek ve bizi yeniden esir yapmak amacı taşıyordu. Fetö dahil küfür cephesi elindeki tüm aparatları kullandı

METİN ACIPAYAM: Teşkilat ve müessese fikri… 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra görüldü ki, ülkenin hala teşkilat ve müessese fikri mevcut değil… Bu nâmevcut halden istifade eden örgütler, Türkiye’de kanuni olarak teşkilatlanarak darbe teşebbüsüne kalkışmaktalar. Buradan hareketle tüm müesseselerimizi tekrar gözden geçirip müessese fikriyatı üzerine çalışmak gerekiyor mu?

ŞEVKİ KARABEKİROĞLU: Aslında her şeyi resetleyip sil baştan bir şekil vermek gerekecek. Çünkü mevcut kurumlar ve kanunlar eski vesayet sistemine öncelik veren bir yapıya sahipti. Eğer vesayetten kurtulmak istiyorsak onun eliyle kurulmuş her kurumdan kurtulmalıyız

METİN ACIPAYAM: Türkiye belayı tümden def etti mi? Yoksa bu hadiseler henüz başlangıç mı?

ŞEVKİ KARABEKİROĞLU: Ne kadar büyük iddiaların sahibi iseniz o kadar büyük belalar sararlar başınıza. Tehlike geçmemiştir. Yerli ve milli unsurlar henüz devlet içinde yeterli çoğunluğa sahip değilken mutlaka ellerindeki kozları kullanmak isteyeceklerdir.

METİN ACIPAYAM: 15 Temmuz darbe kalkışmasını 3. Cihan harbinin bidayeti kabul edebilir miyiz?

ŞEVKİ KARABEKİROĞLU: Zaten içinden geçtiğimiz süreç büyük dalgalar gelmeden oluşan küçük dalgalardır. Bu dalgalarla ve darbelerle hem ülkemiz hem de İslam dünyası zayıf düşürülmek isteniyor.

METİN ACIPAYAM: 3. Cihan harbi fiilen başlamışsa eğer, Türkiye’nin müttefikleri kimler olur sizce?

ŞEVKİ KARABEKİROĞLU: Kaçınılmaz bir şekilde Rusya ve Çin bloğunda yer almalıyız ama. Bu bizim için bir garanti sağlamaz. En doğrusu üçüncü taraf olarak kendi gücümüzle ayakta durmaktır.

METİN ACIPAYAM: 15 Temmuz bir varoluş ve yok oluş savaşımıydı? Yoksa ayağa kalkan Anadolu’nun tarihi destanı mı?

ŞEVKİ KARABEKİROĞLU: Millet bunun bir darbe değil doğrudan varlığını hedef alan bir saldırı olduğunu anladı. Buna göre tepkisini koydu.

METİN ACIPAYAM: 15 Temmuz sonrası Türkiye’yi ve İslam coğrafyasının Batı’ya bakışı değişmiş midir? Bu hadise bizlere gerçek dost ve düşmanın kimler olduğunu göstermesi bakımından öneme sahip midir?

ŞEVKİ KARABEKİROĞU: Evet batıya karşı zaten çok düşük olan güven oranı daha da düşmüştür.

METİN ACIPAYAM: Darbe kalkışmasına “paralel” olarak Türkiye’nin istikbali hakkında ne düşünüyorsunuz?

ŞEVKİ KARABEKİROĞLU: Gelişmelerin bizim lehimize sonuçlanacağını tahmin ediyorum bir tarihçi olarak. Pek çok avantaja sahibiz. En büyük riskimiz hangi köşede gizlendiğini bilmediğimiz iç hainler.

Teşekkür ederiz.

Rica ederim efendim…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s