RUZNAME 18 EKİM 2016

  1. ruznameAhmet Arvasi Hakkında -1-

45 gündür ruznâme yazamıyorum. Heyecanımın tükendiğini sanmayın sakın. Ne heyecan tükenir, ne de ümid… Ruznâmeyi bu kadar fazla aksatmamın tek sebebi, yakalandığım amansız hastalıklar… Beynimin tam ortasında oluşan asit kisleri müthiş bir şekilde baş ağrılarımı tetikliyor ve gün boyu sadece uyumak zorunda kalıyorum. Istırap içindeyim, bu ıstırabın sebebi okuyamamak ve yazamamak. Okumak ve yazmak; varoluş sebebim…

Ahmet Arvasi hocayı tetkik ediyorum bu aralar. O’nun hakkında değerlendirmelere girmeden önce, ruhi muhtevasıyla S. Ahmet Arvasi kimdir? diye bir sual soracağım ve bu sual etrafında O’nun aziz şahsını üç beş kelamda çerçevelemeye çalışacağım.

Kimdir S. Ahmet Arvasi? Son asrın büyük tecrit kafası… Berrak bir zihin, işgale uğramamış akli hasseler… ve Akl-ı Selim bir akıl terkibi.

Büyük Doğu Fikir Mimarının aziz talebesi ve bu davanın sadık bir neferi. Kendi ifadeleriyle; ‘İslam ve iman ahlakına göre yaşamayı en büyük saadet bilen, Türk milletini iki cihanda aziz ve mesut görmek isteyen ve böylece İslam’ı gaye edinen Türk Milliyetçiliği şuuruna bağlı’ mümtaz ruhun adamı. Arvasi Hocanın milliyetçilik anlayışında asla ırkçılığa, bölgeciliğe ve dar kavmiyet şuuruna yer yoktur. O, ırkçılığa karşı olup buna mukabil Hazreti Peygamber’in ‘kişi kavmini sevmekle suçlandırılamaz, kavminin efendisi, kavmine hizmet edendir. Vatan sevgisi imandandır.’ tarzında ortaya konulan ulvi ahkâma sıkıca yapışan ümmetçi bir kalbin sahibi…

*

İslam’a göre milliyetçilik iki türlüdür: Menfi ve Müsbet milliyetçilik. Menfi milliyetçilik, kavmiyetçi manasında olup ırkçılıktır. Müsbet milliyetçilik ise, insanın ‘kendi kavmini’ başka kavimlerden üstün görmeden sevip bağlanmasıdır. İslam’ın emrettiği müsbet milliyetçi telakkidir. S. Ahmet Arvasi hoca müsbet milliyetçilerden olmakla beraber, hayatını ırkçılarla mücadeleye adamıştır.

İslam tarihi büyük oranla Türk tarihidir. Türk’ün tarihini görmezden gelerek İslam tarihi yazılamaz. Türk, o kadar ki milliyetini İslam’ın ulvi bünyesinde eritmiş ve bir o kadar da İslamlaşmıştır ki, Türk çocuğuna ‘Türklüğün şartı nedir diye sorsanız’ bu çocuk suali soran muhatabına ‘İslam’ın şartlarını sayacaktır.’ İşte Türklük bu kadar İslam’la nişanlanmıştır. Batılı her daim Türk’ü Müslüman kabul etmiş, O’na göre Türklük eşittir Müslüman olmaktır. S. Ahmet Arvasi gibi bu cemiyetin derin kodlarını çözmeye memur kafa, bu tarihi gerçeklerin farkındadır. O’na göre İslamsız Türkçülük, hakiki Türk’ün ve Türklüğün ruhunun musalla taşına yatırılmasıdır.

*

ibrahim_alici_seyyidahmedarvasi3Tanzimat’tan beri meş’um ve mukallit kafaların kitleler halinde tekrarladığı ‘Batılı olmalıyız.’ kakofonisinin tüm ilmî ve fikrî tezatlıklarını ortaya koyup gösteren S.Ahmet Arvasi hoca, bu ortaya koyuşla yeni terkibi keşfetmiştir: Türk-İslam Ülküsü… Daha doğru tabirle; Türk’ün İslam ülküsü, ideali…

*

İslamsız Türkçülüğün panzehrini siyasi mecrada Muhsin Yazıcıoğlu, ilmi mecrada S. Ahmet Arvasi, aksiyon safhasında ise Servet Turgut icra etmişlerdir ve etmektedirler ve İslam Medeniyet Tasavvuru etrafında TÜRKİYAT kürsüsüne bu üç isim tayin edilerek bu mecra akıp devam etmelidir, etmelidir ki; İslamsız Türkçülerin istismarları önlenebilsin.

*

Arvasi hoca ile alakalı okumalarımız devam edecektir. O’nun eserlerinin muhtevaları şu başlıklar etrafında oluşmaktadır:

  • Türk-İslam İdeali Etrafındaki eserler.
  • Bediiyat ve Estetik mevzuların şekillendirdiği eserler.
  • İnsanın inşası ve pedagojik eserler.
  • Doğru Milliyetçilik anlayışı etrafında kaleme alınan yazılar ve bu yazıların toplandığı eserler.
  • Şiiriyat…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s