RUZNÂME 30 AĞUSTOS 2016

ruznameSezai Karakoç ve Diriliş -4-

Medeniyet Anlayışı -1-

Hazin bir sessizlikle uyandım bugün. Derhal kendimi toparlayıp kütüphaneye gitmek üzere evden ayrıldım. Saat sabahın dokuzu… Bir yanda kütüphaneye gidiyor, öbür yanda Maraş’ın sokaklarını ibretle müşahede ediyorum. Her köşeye ve bucağa bakışımda Agâh Sırrı Levend’in meşhur ‘Acılar’ romanını hatırlamamak mümkün mü? Romanın başkarakteri Fikret şöyle diyordu: ‘Kitab-ı Mukaddes’in bahsettiği kıyamet bu mu? Herkesi kendi başının derdine düşüren mahşer günü bugün mü?’ Evet bugün… Cemil Meriç ne kadar da haklıdır, ‘buhran âlemşümul’ derken… Buhran başlayagörsün! Kurtulmak mümkün mü?

*

Nihayet kütüphanedeyim. Memurun meş’um surat ifadesiyle ‘yine mi siz’ demesini duyar gibi oluyorum! On altı personeli olan Karacaoğlan kütüphanesinin personelinden az okuyucusunun olduğunu söylesem yürekler ‘ne kadar da hazin’ feryadıyla kavrulur mu? Bilmiyorum!

Neyse, asıl meselemize gelelim…

Sezai Karakoç okumaları etrafında yaptığım çalışmaların bugünkü eseri: “Düşünceler Kavramlar” kitabıdır. Birinci baskısını 1986’da yapan bu kitabın şu anda beşinci baskısı yapılmış.

Diriliş Yayınları tarafından yayımlanan bu eserin beşinci baskısından okumalarımıza devam edeceğiz.

67 sayfalık küçük bir risale… Tetkikine muhtaç olduğumuz üç yazı var. Bu yazılar ‘Medeniyet Kavramı’ başlığıyla yazılmış üç seri yazıdan ibaret.

Medeniyet Kavramı

Sezai Karakoç’un Medeniyet telakkisinin hayata bakan tarafını ‘diriliş’ çerçevelemektedir. Diriliş çerçevesi içinde ulaşmak istediği medeniyet tezinin ismi ise ‘Hakikat Medeniyetidir.’ Sezai Karakoç’u dinleyelim:  “Medeniyetlerin kaynağı tek bir medeniyettir; o da Hakikat Medeniyetidir. Hakikat Medeniyeti ilâhi kaynaklıdır, vahiy kaynaklıdır. Esas kurucuları da peygamberlerdir.” Ne kadar hoş ifadeler… Buram buram Necip Fazıl’ın ‘Peygamberler olmasaydı medeniyet olmazdı.’ sözü etrafındaki ideolocyası tütmektedir. Peygamberler, mutlak bilgiye ve mutlak varlığa vakıftır. Medeniyet ise ‘medeni’ olabilmekle başlayan sürecin uzun soluklu adımıdır. Medeniliğin efendileri peygamberler… O halde Müslümanlar olarak acilen İslam Tarih telakkisini ‘peygamberler’ etrafında tetkik etmeliyiz. Peygamberler tarihinden medeniyet tarihine, medeniyet tarihinden de beşeriyet tarihine uzanacak olan ehl-i tecessüsler neredesiniz?

*

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s