RUZNÂME 28 AĞUSTOS 2016

ruznameSezai Karakoç ve Diriliş -2-

Müşahhasta Kaybolan Adam

Fikir üç safhada tasnife uğrar: Tetkik fikir, tatbik fikir, terkip fikir. Fikrin tetkikatı yapmak, ‘kuru bilgiler’ ve teferruatların peşinde koşmak demektir. Tetkikçi kafa, tecessüsü manto gibi kuşanmış bir arayıcıdır. Tatbik kafa ise tetkikat kafasından aldığı kuru ve teferruat bilgi yığınını alır, süzer ve bunları hayata nasıl ve ne şekilde tatbik edebilirim diye düşünür. Terkip kafası ise mücerretlerin adamıdır. Hem tetkik bilgi, hem de tatbik fikrin nişanlayıcısı, tüm bunlardan yeni sentezler çıkarabilme maharet ve istidadına sahip derin kafalar umumi manada terkip adamlarıdır.

Tetkikat ile yoğun uğraşanları birinci derecede bekleyen tehlike, müşahhas âlemde kaybolmaktır. Bu âlemde kaybolmak ‘üretememek’ ‘yeni şeyler söyleyememek’ hülasa, ‘tükenmek’ demektir.

Yakasını müşahhas âlemin yoğunluğundan sıyıran fikir adamları, acilen fikrinin tatbik fikir safhasıyla meşgul olurlar ve fikrin hayat ile imtizacını sağlarlar. Fikir, tatbik edilmezse sayfalarda kalır ve pörsümeye yüz tutar. Fikre vücut kazandıran tatbik fikir merhalesi… Hayatı inşâ edebilmenin yolu buradadır. Sezai Karakoç’un eserlerine bakıldığı zaman ‘müşahhasın adamı’ olduğu görülür. Müşahhas reddedilemez. Lakin hayatının bütününe de irca edilemez. Dava: En katı mücerret ve müşahhası buluşturabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s