RUZNÂME 26 AĞUSTOS 2016

ruzname26 Ağustos 2016

Attilâ İlhan Etrafında -5-

Son Söz

Çapkın, çakırkeyif, derbeder bir üslup. Şımarık, atak, serazad bir zekâ. Kızdırdığı zaman bile sevimli. Kitabı gülerek kapıyorum, yarı sarhoş, yarı doymuş, yarı aç.”

“Bu haşarı üslup, düşünce yumağı ile oynayan sevimli bir kedi yavrusu: koşuyor, zıplıyor, saklanıyor, tekrar fırlıyor bir köşeden. Kâh açılıyor, kâh düğümleniyor yumak. Arada bir koptuğu da oluyor. İlhan, çok defa şair, bazen gazeteci, bazen de bir derginin Paris muhabiri. Muallim Naci’nin tehzibinden geçmemiş bir Cenap. Türkçe yazan bir Ali Namık. Daha usta, daha tecrübeli bir Ali Kemal, Paris Musahabeleri’nin Ali Kemal’i.” Bu satırlar Cemil Meriç’in ‘Umrandan Uygarlığa’ kitabının ‘Hangi Batı’ kısmından iktibas.

Derbeder bir üslubun adamı Attilâ İlhan. Kimi zaman Batıcı, kimi zaman Batı aleyhtarı. Fikirsiz, lakin fevkalede tetkikçi bir kafa. Tetkikatlarının yoğunluğundan olacaktır ki, tefekkürü ihmal etmiş, bu ihmal etmenin ardından, hayatı yeniden inşâ edebilme yolunu kendi ikliminde değil de, Batı ikliminde aramıştır. Bu arayış, O’nu zarureten Batı’nın kör kuyularına itmiştir. Ne hazin!

*

O, mevcudu kabul etmeyen adamdır. Mevcudu kabul etmeyenler ‘mevcudun yerine’ mevcuttan daha doğrusunu koyma mecburiyetinde değil midir? Eşya boşluk kabul etmeyeceğine göre, hayatta boşluk kabul edemez.

*

Hangi Batı, Hangi Atatürk, Hangi Sağ, Hangi Sol, Hangi Edebiyat, Hangi Laiklik, Hangi Küreselleşme, Hangi Seks, Hangi… Hangi… Hangi…

Hangi = Arayış, Hangi = Tecessüs ve 100’ün üzerinde kitap… Nesirleri, şiirleri, romanlarıyla geniş kanatlı bir tecessüssün adamı Attilâ İlhan. Her camianın mensubu kendi hareketi hakkında Attilâ İlhan misali, ‘Hangi…’ diye iç oluşuna özeleştiri yapmış olsa, hangi camiamızda kusur olur ki bugün?

*

Attilâ İlhan’ın hazin tarafı şu: O, İslam’ı bilmiyor. İslamiyet’i yavan beşeri ideolocyalar etrafında tetkik etmeye kadar varan savruluşlara kapı aralıyor. Bu haliyle derbeder bir adam Attilâ İlhan.

*

Romanları okunmaya değer. Şiirleri ise umumi olarak fevkalede. İyi bir şair Attilâ İlhan, tüm nizamsızlığına rağmen hoş, nüktedan ve mevzuperest bir şahsiyet.

Milli bir hüviyet, milli bir üslub. Korkusuzca perde arkasına dalan bir savaşçı. Gel-gitlerin adamı. Düne aşina, bugüne yabancı, yarına ise büsbütün sırtını dönmüş birisi. Bu tarafıyla mazinin yemişlerini yiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s