RUZNÂME 17 AĞUSTOS 2016

ruznameNihâd Sâmi Banarlı Okumaları -9-

Nihâd Sâmi Banarlı’ya Sorular

1- Kültür Köprüsü eserinizin ismini niçin İRFAN KÖPRÜSÜ ismiyle neşretmediniz? Bu isim hem bedii, hem daha edebi, hem de daha bizden olmaz mıydı?

2- Kültür Köprüsü isimli muazzam eserinizde neşrettiğiniz bir yazının başlığı: NÂMIK KEMAL VE TÜRK-OSMANLI MİLLİYETÇİLİĞİ başlıklıdır. Bu yazıda Mustafa Kemal’i Namık Kemal ile aynı zikretmektesiniz… ve ikisine de “milli kahramanımız” demektesiniz. Bu sizce tezat değil midir? Namık Kemal’in Renan’a yazdığı hücumnâme malumunuzdur. Burada N. Kemal’de imparatorluğun “kemâl” üslûbu vardır. Ya diğerinin Batı’ya bakışı? Bu milletin medeni hukukunu dahi küçücük bir Batı memalikinden alarak hakiki Türk’ün kalbini inciten Mustafa Kemal değil miydi? Müdafaa ettiğiniz TÜRKÇEMİZİN bozulmasının yolunu açan Mustafa Kemal değil midir? Aynı karede zikrettiğiniz Namık Kemâl’in “Kemâl” inden rahatsız olacak ki Mustafa Kemal; hayatının son yıllarına ismini “kamal”  olarak değiştir miştir? Ne dersiniz bunlara?

3- Sizin gibi Müslüman Türk’ün tarihini yazan, edebiyat’ı edeb’den müstakil ele almayan bir müellifin Mustafa Kemal hakkında net bir tavrı olması gerekmez mi?

4- Türk’üm diyen herkes sizce makbul müdür?

5- Eğer makbulse Yahudi Munis Tekin Alp’i de Türk’ü İslam’dan ayırmak için kaleme aldığı sahte Türkçülüğü sebebiyle Türk kabul edebilir miyiz?

6- Müslüman Türk Türkçü olmaz, olamaz. Niçin bazı Türkçü serkeşleri müdafaa ediyorsunuz?

7-Kültür Köprüsünün bir sahifesinde dahi Necip Fazıl’ın isminin geçmemesi, izahı yapılabilecek şey midir?

İnce ruhlu üstad Nihâd Sâmi Banarlı’nın aziz ruhuna bu sualler ithaftır.

O’nu hakikaten sevmek, kabrinde rahat olmasını istemektir. Kabrinde rahat uyumasının sebebi de bu suallerin cevabını yaparak eserlerini yeni baştan gözden geçirmekle mümkün olacaktır. Eminim ki, aziz ruhaniyeti bu teşebbüsümüzden gayet memnun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s