RUZNÂME 2 AĞUSTOS 2016

ruznameSâmiha Ayverdi Okumaları -2-

Bir mektep olmak istiyorum. Duvarları tüm vatan sathını sarmalayan mektep… Birden binlere binlerden milyonlara milyonlar içinde biri arayan muallim misali olmak… Çağların ve nesillerin sesi, soluğu, nefesi olabilmek… Taşradan şehre, şehirden ülkeye kadar kıymet detektörlerini durdurak tanımadan çalıştırmak, aramak, keşfetmek, bulmak… Bulduğuna öğretmek ve ondan öğrenebilmek. Hem talebe, hem muallim olabilmek. Bildiğini anlatabilmek, bilmediğini öğrenebilmek… Âlemşümul bir tecessüsle beraber “hikmet” keşfine çıkmak, coğrafyaları aşmak, lisanları, cemiyetleri taramak… Ne büyük bir hamle! Ne büyük bir cehd duygusu!

Bu temenni dolu cümleler yüreğime ok gibi saplandı, istedim ki bugünkü ruznâmelerim bu sözlerle başlasın. Sözlerimin muhatabı olmak isterdim. Ama nerde! Ömür mü yeter bunları yapmaya! Bildiğim tek şey; Son ana kadar okumak, düşünmek ve üretebilmek. Ne kadar üretebilirsem, ne kadar faydalı olabilirsem… Allah bilir! Büyük üstadın: ‘Ölecek miyim yoksa şu genç yaşımda/Söylenmedik sözlerin hasreti dudaklarımda’ mısraında olduğu gibi, ölecek miyiz, kalacak mıyız bilmiyoruz. Meçhule hürmet gösterip çalışmaktan başka çaremiz yoktur. Çalışıp sabredeceğiz, sabredip tevekkül göstereceğiz. Tevekkül ettikten sonra da istikametimizin muhafazası için dua edeceğiz. İnşallah bu söylediklerimi hayata tatbik edenlerden olurum.

*

Sâmiha Ayverdi okumalarına devam ediyorum.

Musiki misali ince ve narin sese sahip O. Ağustos sıcağında üslubunda hayat bulduğum Sâmiha Ayverdi’yi bugün rüyamda gördüm. Yoğun ve yorucu günün ardından O’nu okuyarak uyumuşum. Rüyamda ben diyordu ben; Buralarda çok rahatım Metin evladım. Beni bugünlerde hatırladığın için teşekkür ederim sana. Birden uyanıyor, derin derin düşünüyorum. Sonra okumaya devam ederek aziz ruhaniyetine bir Fatiha okuyor, bugünkü ruznâmemi bu rüya ile bitiriyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s