RUZNÂME 1 AĞUSTOS 2016

ruznameSâmiha Ayverdi Okumaları -1-

Kubbealtı’ndan bir ses… Çağlar ötesinden, vicdanın orta yerinden “dünü-bugünü-yarını” nişanlayan ses… Cemil Meriç’in hayran olduğu, Necip Fazıl’ın hürmetle selamladığı bu sesin sahibi Sâmiha Ayverdi hanımefendidir.

Osmanlı’nın son zamanına yetişmesine rağmen tam bir Osmanlı hanımefendisidir Sâmiha Ayverdi… Üslubu, tavrı, usulü. Bu muteber kadın mürşidi Kenan Rıfai Hazrete intisap ettiği andan itibaren nur kervanına katılmış ve böylece tüm eserlerini bu nurani ses şekillendirmiştir. Ruhu resmeden de o.  Maddeyi ruh potasında eriten de…

*

Ne bahtsız bir nesiliz biz! Ne Sâmiha Ayverdi’den haberdarız, ne Nihat Sami Banarlı’dan ve ne de Yahya Kemallerden… Bomboş bir zamanın savsak insanlarıyız.

Günümüz insanı Sâmiha Ayverdi’ye ses vermek zorundadır. Bu ses bizi kendimize getirerek asli hüviyetimizi bize iade edecek. Kulak verelim Sâmiha Annemize:

Türk’ün sanat haritasını yapmış olanlar, “Biz cihana parmak ısırtan hünerlerimizi gösterdik ve gelip geçtik. Amma siz arkamızdan gelenler o hazinenin içine girip, geriden gelenlere bu azametten haber vermediniz. Hâlâ da öyle… Bırakalım bir Süleymâniye’yi meydana getiren ve getirirken de aynı aşı birlikte kaynatıp pişiren taşçıları, dökümcüleri, camcıları, hattatları, sanki bir ot, bir ağaç gibi yerden kendi kendine bittiğini sanacak kadar önünden görmeyen gözlerle geçip gittiğiniz bir sebîli meydana getiren sanatkârın dehâya varmış kudretini dahi hor, hakir görmektesiniz.” demektedirler. (Sâmiha Ayverdi, Ezelî Dostlar, s.9)

“Türk’ün sanat haritasını yapmış olanlar.” Şu kelime terkibine dikkat buyrun! Mazinin mimarları Sâmiha annemin dünyasında birer sanatkâr. Biz mazisiz yapamayız. Mazi bizi inşâ ederken bizde istikbâli inşâ etmeliyiz. Tanzimat’tan beri Türk aydınının anlamadığı gerçek burada düğümlenmekte. Hiç annesiz evlat doğar mı? Annemiz, mazidir işte… Sesini, soluğunu, nefesini mâziden alanların önünde hürmetle eğilirim.

*

Ağustos ayının sıcak günlerinde zihnî, aklî ve kalbî temizliğin zaruri olduğuna inanarak üç büyük mazi insanına sığındım. Sâmiha Annem, Nihat Sami Hocam ve Yahya Kemal üstadım. İlk ikisi nesrin, diğeri şiirin ustası. Nesri şiirleştiren Sâmiha Annem, Türkçemizin müdafii kıymetli hocam Nihat Sami ve Yahya Kemal üstadım… Üçü de kıymetin, tarihin ve nesillerin sesi. Rahmet olsun onlara!

*

Bu aralar okumalarım bu güzergâhta. Sâmiha Ayverdi annemi yıllar önce okumuştum. Farklıydı, modern insan tipinin nefsani ve şeytani taraflarından kendini kurtarmıştı. Tasavvufa girmiş, mürid olabilmek için ömrünü irfana vakfetmişti. Bu aralar okuduğum ilk eser “şaheser” tadında keyif vermekte bana. Ezelî Dostlar’dan bahsediyorum. Takdim Aysel Yüksel hanımefendiye ait. Aysel hanımında belirttiği üzere “Ezelî Dostlar kitabı bütün bu özellikleri ile de geçmişimizden bize dostça seslenirken, kâh hüzünlenir, kâh içimizdeki çıkmazların kapısını aralayıp ferahlatır.”

“Ağaçta kalan son yapraklardır.” bu hatıralar.

“İdeal insan” ı arar Sâmiha Ayverdi. Osmanlıyı Osmanlı yapan insanı, dikkat ve rikkatle tetkik eder. Kaybettiğimiz tüm hazinelerin “insan” ı kaybetmekle başladığı gerçeğini her fırsatta dile getirir. Tiryaki Hasan Paşa’dan bahsederken büyük bir yürek yanığı ile “Eğer devletin asker, sivil bütün ricâli senin gibi yokluğu kendisinden, şan ve şerefi ise Hakk’ın nimetinden bilerek kılıç oynatmış olsalardı memleketin sıra sıra hezimetlerle başı önüne düşür miydi?” diye hayıflanır.

Bugünlük bu kadar. Yarından itibaren Sâmiha Ayverdi etrafında hikmet keşfine devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s