RUZNÂME 20 TEMMUZ 2016

ruznameDarbe Günlüğü -6-

Ülkede Olağanüstü Hal (OHAL) kabul edildi. OHAL, kriz zamanlarında ihtiyaç duyulan, krizi bitirip sıhhatin temini için kabulü mümkün olan kanuni vetirenin adıdır. OHAL’e ihtiyaç duyulmasının birçok sebebi vardır. OHAL, ismi ile müsemma, yani olağanüstü durumlarda başvurulması zaruri olan, muktedir olabilecek adımlar atabilmenin imkânlarını iktidarlara sunabilecek kritik süreçlerdir.

*

15 Temmuz sonrası kabul edilen OHAL, klasik manada “sıkıyönetim” değil, inisiyatifi idari bir takım amirlere veren, kendinden önceki OHAL’lerden farklı bir hüviyet belirten, hayatın yaşanılabilirliğini kısıtlamadan sadece terör örgütleriyle mücadele etmek için kabul edilmiştir. Yani bugünkü yaşadığımız OHAL’in birinci muhatabı milletimiz değil, bu millete kast eden alçak hainlerdir. Hainlerle mücadele etme yolunda süreci kolaylaştırarak bir takım prosedürlere takılmadan mevzuyu geniş ölçüde ele alabilmenin mümkünatını OHAL sağlayacaktır. Bu yönüyle OHAL’in ilanı fevkalade önemlidir.

*

OHAL’in kabul edilebilmesi için meclisten yeterli oy alarak geçmesi gerekiyordu. Meclisteki 4 partinin ikisi, yani; AKP ve MHP, OHAL’e “evet”, CHP ve HDP ise “hayır” oyu kullanmışlar, böylece kimlerin kimlerle ittifak içinde olduğu, kimlerin darbeci hainlerle mücadele etme sürecinde samimi olduğunu bu oylamaya beraber yapılan ittifaklar ortaya koymuştur.

*

OHAL, mevcut iktidar için bir fırsattır.

Fethullah Gülen ve örgütü tamamen tasfiye edilmelidir. Ayrıca bir önceki ruznâmemizde söylediğimiz gibi “Ehl-i Sünnet Dışı Tüm Camialar Darbeci Olabilir.” gerçeğini unutmamalı, mevzuyu sadece “siyasi” olarak değil de “dini, ilmi, fikri, itikâdi” mana da ele almalı, ilmi ve fikri mecralarda illegalleşmiş yapılar unutulmamalıdır.

*

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s