EBUBEKİR SİFİL İLE MÜLAKAT -Suriye Savaşı Hakkında Mülakatlar-

sifilsifilMülakat: Metin Acıpayam

Metin Acıpayam: Suriye’nin ümmet için manası nedir?

Bismillahirrahmanirrahim.

Suriye, Ümmet coğrafyasının bir parçasıdır.

Suriye, uzun yıllardan beri emperyalistlerin Ortadoğu’da kurduğu düzenin bir parçası olarak Nusayrî küçük bir azınlığın Sünnî kahir ekseriyet üzerinde tahakküm kurduğu bir beldedir.

Ve şimdi Suriye, emperyalisiltlerle her türlü ahlak dışı ilişkiye evet diyen İran’ın yayılma politikasını uygulamaya koyduğu mazlum bir vatan parçasıdır.

Metin Acıpayam: Suriye savaşının ümmet olmak için nasıl bir katkısı var?

Suriye savaşı bize Ümmet olmanın niçin zaruri olduğunu ve bunun mümkün yollarını acı bir tecrübeyle de olsa öğretti.

Metin Acıpayam: Cihadın ümmet olmaya katkısı nedir, Suriye misalinde cihadın tesiri nasıl okunabilir?

Müslümanın Müslümandan başka dostu olmadığını, sahte Müslümanlarla da ümmet olunamayacağını öğretti bu cihad bize.

Metin Acıpayam: İslam coğrafyasının her bölgesinden yiğitlerin gelmesi ümmet olma sürecinde mesafe almamıza katkıda bulunuyor mu, nasıl?

Ümmet olmamıza, “birlikte hareket etme tecrübesi kazandırması” anlamında katkısı vardır. Ancak  fiilen Ümmet olmak için elbette bu yeterli değil.

***

Metin Acıpayam: Şia’nın Suriye’deki ihanetini nasıl değerlendirmek gerekir?

Şia var olduğu tarihten buyana yaptığını yapıyor. Farklı bir durum yok.

Metin Acıpayam: Suriye cihadı, Şia’yı ümmetin bünyesinden dışarı attı mı?

Suriye cihadı, tarihin yazdığını fiili olarak önümüze koydu. Şia tarih içinde Ümmet’e herhangi bir katkı sağalamadı ki, “Ümmet” kelimesinin içinde fiilî olarak bulunmayı hak etsin! Fırsatını bulduğunda Karmatîlik, Fatımîlik, İsmailîlik… olarak ortala çıkmakta ve bölüp parzçalamakta tereddüt etmeyen Şie, bugün de farklı birşey yapıyor değil.

Metin Acıpayam: Şia’nın bir daha İslam ümmetinden olduğunu iddia etme imkanı kaldı mı?

Zait bir soru!

***

Metin Acıpayam: Suriye’de Rusya, ABD, AB gibi küresel, İran gibi yerel güçlerin küçük farklarla aynı noktada buluşması, Suriye cihadını ümmetin kurtuluş savaşı seviyesine çıkarır mı?

“Melhame-i Kübra”ya doğru adım adım gidiyoruz. Suriye cihadı bu yolda büyük bir dönemeç…

Metin Acıpayam: Suriye’de büyük ve küçük birçok gücün zımni ittifakı, ümmetin kurtuluş savaşının ancak topyekun kurtuluş savaşı olarak mümkün olduğunu mu gösteriyor?

Elbette.

Metin Acıpayam: Şia ve İran’ın küresel güçlerle birlikte Müslüman katletmesi, ümmetin kurtuluş savaşını aynı zamanda Şia’ya karşı da vermesi lüzumunu ortaya çıkardı mı?

Zait bir soru.

Metin Acıpayam: Topyekun kurtuluş savaşı zaruret haline gelmişse, bunun bir merkez karargaha ihtiyacı var mıdır, varsa Türkiye’nin karargah ülke olma ihtimal ve imkanı var mıdır?

Mevcut durum hakkında “topyekün savaş” tabirini kullanmak doğru olmaz. Belki oraya doğru bir gidişten bahsedilebilir. Her hal-u kârda Türkiye tarihten miras kalan sorumluluğunun farkına varmaktan ve gereğini yerine getirmekten imtina edemez.

Metin Acıpayam: Türkiye’nin topyekun kurtuluş savaşının karargahı olması, mevcut dünya düzeni ve milletlerarası dengeler açısından mümkün olabilir mi?

Türkiye’nin başına sarılan çok yönlü belalar açık bir şekilde gösteriyor ki, Ümmet’in önüne düşüp yol gösterecek olan coğrafya burasıdır. Ancak elbette bunun olmaması için küresel sistem elinden geleni ardına yapacaktır. Olaylar bu coğrafyayı adım adım kaderine götürüyor. Bundan kaçınmak mümkün de değil, doğru da…

Metin Acıpayam: Türkiye’nin “resmi” anlamda karargah olması mümkün değilse veya fazla tehlikeliyse, gayrı resmi bir karargah olma ihtimali var mıdır, varsa bu nasıl gerçekleştirilebilir?

Üzerinde konuştuğumuz mesele “bugünden yarına” şekillenecek bir mesele değil. 30 yıl önce ne durumdaydık ülke olarak, şimdi ne durumdayız? Şu anda fiilen Ümmet için melce konumundaki bu ülke, bir 30 yıl sonra nasıl bir misyon üstlenecek, bunu belki biz göremeyiz,. Ama bizden sonraki nesillerin daha fazlasını göreceğini söyleyebiliriz.

***

Metin Acıpayam: Türkiye’nin Suriye siyasetini değerlendirir misiniz?

Tek başına bir ülke küresel bir koalisyona karşı ne yapabilirse, Türkiye de onu yapıyor. Henüz kendi ayakları üzerinde yeni yeni durmaya başlamış bir ülke Türkiye ve sorumluluğunu fazlasıyla yerine getiriyor.

Metin Acıpayam: Bugünden sonra Suriye meselesinde Türkiye neler yapabilir, yapmalıdır?

Suriye’ye sınır olan, Suriye içinde etnik-tarihî bağlantıları bulunan ve bölgenin belli başlı aktörlerinden biri olan Türkiye olmadan, o Türkiye’nin onayı olmadan Suriye’de kalıcı ve sahici bir barıştan, istikrardan söz etmek mümkün değildir. “İslam Ordusu” girişiminin de gösterdiği gibi bölgede sözü geçen ülkeler, aralarında “gerçekçi” birliktelikler oluşturmalıdır ve Türkiye bu bağlamda önemli roller üstlenebilir/ üstlenmektedir.

***

Metin Acıpayam: SURİYE PLATFORMU’nun kurulması gerekir mi, böyle bir teşebbüs olduğunda katılır mısınız?

Kim(ler)in kuracağına ve ne yapmak üzere kurulacağına bağlı.

Metin Acıpayam: Suriye Platformuna İslam dünyasındaki fikir ve ilim adamlarının katılımı gerekir mi, katılmaları sağlanabilir mi, nasıl sağlanır?

Sağlanabilir. Ama bunun uluslararası zeminde Suriye söronunun çözümüne bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum. BTK’lar, ilmî ve akademik müesseseler arasında böyle bir platform oluşturulabilir.

Metin Acıpayam: Suriye Platformu bünyesinde sivil toplum koordinasyon merkezi kurulmalı mıdır, böyle bir teşebbüse destek verir misiniz?

Platformu kim(ler)in kuracağına bağlı.

Metin Acıpayam: Suriye Platformu, Ümmete dönük beyanname yayınlanmalı mıdır, böyle bir teşebbüse katılır mısınız?

İçeriğine ve kimlerin yayımlayacağına bağlı.

Metin Acıpayam: Suriye Platformu, dünyaya (insanlığa) dönük bir beyanname yayınlanmalı mıdır, böyle bir teşebbüse katılır mısınız?

İçeriğine ve kimlerin yayımlayacağına bağlı.

Metin Acıpayam: Suriye Platformu bünyesinde milletlerarası bir neşriyatın çıkarılması gerekir mi, böyle bir fikrin hayat geçirilmesine destek olur musunuz?

İçeriğine ve kimlerin çıkaracağına bağlı.

Metin Acıpayam: Teşekkür ederiz.

Rica ederim.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s