KARARGAH TÜRKİYE -SURİYE SAVAŞI HAKKINDA YAZILAR-

ssssKARARGAH TÜRKİYE

Şartlar Türkiye’yi tarihi misyonuna zorlamakta… Bu misyon şüphesiz, İslam’ın liderliği idealidir. 1000 yıldır İslam’ın liderliği gibi ulvi bir mefkuresi olan Müslüman Türk, yaklaşık bir asırdır bu emelinden dahili ve harici düşmanlar tarafından uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır.

Tarih boyunca Türk’e Türklüğün şartı nedir diye sorsanız, İslam’ın şartını sayar, bununla beraber, kavmiyetini dininin emrine vermek suretiyle hayatını ikame ederdi. Türk’ü İslam’dan tefrik etmek isteyen mankurt kafalar, Türk’ü İslam’ın içinden çekip almak istemişler, bu sayede, Türk’ü İslamsız Türkçü edebilme yolunda baya mesafe kat etmişlerdir…

***

Bugün zahiri hadiseler muvacehesinde görmekteyiz ki, ümmetin karargah ihtiyacı fevkalede mühim yer teşkil ediyor. Bu ihtiyacı karşılayacak tek coğrafya Anadolu coğrafyasıdır.

 

Türkiye’nin Karargah Haline Gelmesi

Türkiye, ümmetin kalbi dünyasında her daim Karargahtır. Zira, asırlarca kahraman ecdadımız, ümmete abilik yapmış, bu abiliğin tabii neticesinde de, akli ve zihni dünyalarda sarsılmaz bir KARARGAH inşa etmiştir. Lakin bunu artık resmi manaya taşıma vakti gelmiştir. Suriye savaşının tabii neticesi olan mülteci meselesi, Türkiye’nin karargah olduğunun tüm dünyaya isbatı değil de nedir? Tek bir mazlum mülteciye dahi, kapılarını açmayan Batı (hayvan) uygarlığının tüm insani (!) söylemleri bir balon mesabesinde patlarken, bu necib milletin fedakarlığı ve merhametinden tezahür eden ahlakı, 3.5 milyon Suriyeli Müslümana bakabilmenin şuurunu göstermiş, böylece, Anadolu tarihi misyonunun icra edebilmenin ilk nümunesini muvaffakiyetle isbat etmiştir.

Türkiye Eski Türkiye Değildir

Türkiye’nin İslam coğrafyasına karargah olabilme ihtimali, bizlerin “Eski Türkiye” diye isimlendirdiği Kemalist Cumhuriyet umdelerinden gayretle kaçmasıyla mümkün olacaktır. AKP iktidarıyla beraber Kemalist umdeler, bidayetinden bu yana ilk defa derin manada sarsıntıya uğramıştır. AKP tarafından Kemalizmin Anadolu’da reaksiyonunun kırılması, Türkiye’nin “Eski Türkiye” kıskacından uzaklaşma yolunda tarihi bir vakıadır.

***

Malum olduğu üzere, Cumhuriyet’le beraber idrak kanallarımız tıkanarak, akl-ı selimi kaybettik. Akl-ı Selim, selimiyet mecrasından, aklın doğru hamle yapabilme istidadını tetikleyen mahiyete sahiptir. Akl-ı Selim mümkün olmadığında, içtimai ve siyasi olarak şahsiyet krizine yakalanmak an meselesidir. Şahsiyet krizimizi kısmi olarak sona erdirici lider portresi Recep Tayyip Erdoğan’a kadar “nerdeyse yok denecek” miktardadır… Recep Tayyip Erdoğan’ın vehmettirdiği (hatta doğrudan tesir ettiği) hissiyat, Anadolu’nun karargah olabileceği/olabildiğidir. Karargahın merkezinden ümmete emirler yağdıran, yine ümmetin düşmanlarına (başta İsrail-İran-ABD-AB-Rusya) meydan okuyan yine O’dur, ve bütün bunlara KARARGAH’lık eden de tarihte olduğu gibi Anadolu havzasıdır.

Karargah Olmanın Fikri Altyapısı

Ümmete karargah olabilmenin fikri alt yapısını ilk etapta çeşitli neşriyat vasıtaları sağlayabilir. Bunlar; müşterek dergi, gazete, kitap çalışmalarından teşekkül etmelidir. Haki Demir’in Fikir Teknesi Yayınlarından çıkan İslam Birliğinin İçtimai Alt Yapısı eseriyle “İslam ve Teşkilat” kitapları, bu mevzu hakkında başvurabileceğimiz kaynak eserlerdir.

Karargah Olmanın Dirayet Ve Dayanıklılık Şartı

Dayanıklılık hali, ruhidir… İnsanın hayat karşısındaki dayanıklılığı ruhi istikametiyle doğrudan alakalıdır. İnsan, hususiyeti itibariyle nisyan içindedir, yahut insan demek nisyan; yani aldanan demek değil midir?

Dünya kelimesi “deni” kelimesinden türetilmiştir. Deni; alçak manasındadır. Alçak dünyada nisyan halinde olan insanın aldanması bir lahzadan ibarettir.

***

Dayanıklılık halini sarih şekilde ortaya koyan ise savaş zamanlarıdır. Savaş, mahiyeti itibariyle, insanların ve cemiyetlerin dayanıklılık haline projeksiyon tutan, “dayanabilme” yahut “dayanıksızlık” hallerini çıplak şekilde ortaya çıkaran gerçekliğe sahiptir. Bu sebepten savaşın nihai neticelerinden birisi de devletlerin dayanabilirlik testini ölçmek suretiyle bunu ortaya çıkarmasıdır.

İslam coğrafyasının karargahı Anadolu, türlü hile ve desiselerin de mekanıdır aynı zamanda… Düşmanın her türlü hilesine sabır ve ruhi mukavemetle karşılık veren Anadolu, Karargah olmanın dirayet ve dayanıklılık şartını her fırsatta dünyaya isbat ediyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s