LİSAN YAZILARI -1- ‘KELİME VE MES’ELE’ MUVACEHESİNDE KELİMELERİN İHYASI

10492250_470399246491946_8979315202709931696_nLisanımıza müdahalenin fail kadrosunun umumi iddia ve beyanları şudur ki, kendi şahıslarını Türk dili ve lisanımızın karargahı Anadolu’dan üstün saymalarıdır. Bu üstünlük iddiasının kodaman şahsiyetlerinde neşr-ü nema bulan bu menfi halin  tabi tezahüründen doğan kan kusturma, dilimiz üzerinden müslümanlarla hesaplaşmanın içtimai alt yapısını kurmuştur.

Müslüman Anadolu’nun tüm mukaddesatına “frengi eda” ile bakan bu mütegallibe sınıfının ilk yaptığı iş, alfabeyi cebren tebdil etmesidir. Bu hareket sadece “tebdil” güzergahında kalmamıştı şüphesiz. Harflerimizin değiştirilmesi, lisanımıza müdahalenin ilk safhasını oluşturmaktaydı. İkinci safha; haflerimizle beraber kelimeler üzerine hücüm etmekten geçmekteydi. Harfleri değişen, daha sonra da kelimeleri bitirilmek istenen bir lisanın üçüncü safhasının nereye varacağını siz hesab edin!..

*

Bugün cemiyetimizin başlıca buhranının en önemli sebebi KELİMESİZLİK belasıdır. Kelime demek mes’ele demektir. Mes’ele ise, tefekkür faaliyetimizde gerçekleşen iş ve hususların haritasıdır… O halde, kelimenin yokluğu mes’elesizliği, mes’elesizliğimizin yokluğu ise düşünememeyi tetiklemektedir. 

 *

Düşünülme (Tefekkür) istidadı, menşei İslam olan kelimelerle mümkündür. Zira tefekkür mahiyet itibariyle saf bilgidir. Bu safiyaneliğin ete tırnağa bürünmesi, lisan ile mümkündür. Lisan ise kendini kelimeler üzerinden ifade etmeye memur ve mecburdur.

*

12733377_465731706958700_9127083018664306131_nÖZGE SENA BİGEÇ ve KELİMELERİN İHYASI

Yukarda belirttiğimiz üzere, düşünebilme hassesi, kelime bilmekle mümkündür. Bu zarureti görüp idrak edenlerden biri olan  ÖZGE SENA hanımefendi, devler gibi eser bırakmak için, karıncalar misali çalışan şahsın ta kendisidir. En takdire şayan hususiyetlerinden  birisi, lisan meselesine  takındığı hassas harekettir. 

Lisan meselesi hakkında birçok faaliyet içerisinde bulunma cehdine giren Özge Sena hanım, Menşei İslam olan kelimelerin hayatta kalması için canhıraş mücadele vermektedir. 

*

Kâinatın bidahetinden nihayetine kadar ki tüm mücadele, hak-batıl mücadelesinden ibarettir. Her varlığın kendi dahili dünyasında, mücadele içinde olduğu bedahet çapında hakikattir. O halde bu bedihi hakikatin, ilim dünyasındaki karşılığı da kelimelerin savaşının devam ettiği gerçeğidir… Menşei İslam olan kelimelerle, uyduruk kelimeler savaş halindedir. Bu savaş öylesine çetin ve meşakkatli geçmektedir ki, çetinliğin derecesini telaffuz kabil değil.

12800190_469222126609658_7987687351942200077_nKELİMELERİN İHYASI 

İhyanın irtibatlı olduğu saha inşa sahasıdır.

Her ihya hareketinin nihai güzergahı inşa durağıdır. Her değişimin bidayeti ihya hareketi ile başlamıştır. İhyası kabil olmayan iş ve şahsın imhası kabildir. O halde imha edilmemek için ihya hareketinin başlaması gerekiyor. İhya hareketimiz başlamalı ki, inşa güzergahına ulaşalım. İnşa güzergahına ulaştığımız takdirde, eşya ve hadiselere tahakküm kurma imkanı yakalayacak, böylece hayatı inşa edebilmenin mümkünatı sağlanacaktır. Özge Sena hanım, bu hakikati yerinde idrak ederek kelimelerin ihyası hareketinin başlatıcısı olmuştur. Haftalık dersler şeklinde yapılan (sinevizyonlu seminer) bu derslerle LİSAN üzerinden oynanmış/oynanan oyunlar ifşa edilmekte, bu ifşalarla beraber, zihni dünyalar, pozitif aklın girdabından akl-ı selim mecraına taşınma imkanını yakalamıştır.

*

Müslümanın müslümanca düşünebilmesinin yolu, AKIL-KALB-ZEVK karargahlarını SELİM hüviyete taşımakla münkündür. AKL-I SELİM, KALB-İ SELİM ve ZEVK-İ SELİM ufkuna ulaşamayan bir insanın tüm hayatı madden ve manen işgale uğramıştır. Aklımızı kurtarmanın tek yolu; TEFEKKÜR istidadının SELİM mertebeye yükselmesiyle mümkündür. Bunun içinde doğru TÜRKÇE mecburiyeti şarttır. Bu sebebten, KELİMELERİN İHYASI ve faaliyetin mimarı ÖZGE SENA hanımın yaptığı hizmet, takdire şayandır..

DEVAM EDECEK…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s