MÜLAKATIN ZARARLARI

Mülakat, samimi olmayanların elinde müthiş bir tuzak haline gelebilir. Bazı meseleleri anlamış ama samimiyetinde zafiyet olan insanlar, mülakat yoluyla ciddi hileler yapabilmekte, ciddi tuzaklar kurabilmekte, böylece efkar-ı umumiyeyi tahrik ve teşvik etmek yerine mayınlı bir arazi haline getirmektedir.

Gerçekten mülakat, tuzak kurmak için en elverişli münasebet şeklidir. Çünkü her soru, fikir sahasında bir nükleer füzedir. Fikirle biraz meşgul olmuş birisi, mülakatı tuzak olarak hazırlamak isterse o tuzaktan kurtulmak kabil değildir. Hangi mevzuda olursa olsun, allamelerin bile cevaplayamayacağı sorular terkip etmek mümkündür. Mesele niyet ve maksatla ilgilidir, niyet ve maksat temiz değilse her soru bir bubi tuzağıdır, niyet ve maksat temizse her soru bir keşif hamlesidir.

Mülakatla tuzak kurulabildiği gibi, mülakatın tuzak olduğunu düşünenlere de rastlanmaktadır. Bir mevzuda zor soru sormak tuzak kurmak değildir, aksine o meselede mesafe almış bir kişinin ciddi soru sormasıdır. Bir meselede derinliğine tefekkür sahibi olmayanların o mevzuda otorite gibi görünmesi, hak etmediği böyle bir görüntüyü de üstlenmekten imtina etmemesi, zor soru sorulduğunda yalpalamasına ve tuzak kurulduğu hissine kapılmasına sebep olmaktadır. Bu iki ihtimali birbirinden maharetle tefrik etmek şarttır.

            Netice olarak mülakat, fevkalade mühim bir meseledir. Medeniyet hamlesi için tefekkür patlamasını gerçekleştirmenin bir yolu da mülakattır. Mülakat usulü ciddi ve samimi şekilde kullanılabildiği müddetçe faydasını saymak kabil değildir. Böyle bir imkandan feragat etmek ise akl-ı selim ile telif edilemez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s