NECİP FAZIL HAKKINDA -6-

311020140137055470734_2TÜRK FİKİR HAYATI SEYRİNDE AK PARTİ Ve NECİP FAZIL

Ak Parti değerlendirmesi

Malüm olduğu üzere Adalet ve Kalkınma Partisi 3 Kasım 2002 tarihinde %35 oy alarak tek başına iktidar olmuştur. Partinin kurmay kadrosu, genel olarak gençlik devrelerinde Necip Fazıl etrafında yetişip büyüyen şahıslardan oluşmaktadır. Bu durum Necip Fazıl fikriyatının istikbali açısından sevindirici bir durumdur.

Akp hakkında fikri bir değerlendirme yapmak için tarihi seyrimize göz atmak zaruretinde bulunuyorum. Merhum Necip Fazıl, Türk sanat ve fikir hayatını 5 safhada inceleyerek 5 parçaya taksim eder. Bizde bu taksimden bugüne gelmeye çalışacağız. Zira milletimizin tarihi seyri anlaşılmadan iptidai manada konuşulan her sözün büyük bir hezeyan olduğunu kaydedelim.

Türk fikir hayatının başlangıcı, şüphesiz Osmanlı Devleti’nin kuruluşu ile başlar. Cihana süpergüç olarak görünüşümüz, ruhi kemâlâtımızın takdire şayan kısmı Devlet-i Osmaniye ile başlamıştır. İşte Osmanlı Devletinden Tanzimata kadarki devre birinci safhadır.

İkincisi; Tanzimâtın ilanından sonra geçen ilk yarım asır.

Üçüncüsü; Tanzimatı takip eden ilk yarım asır nihayetinden ilk dünya harbine gelinceye kadar süren çeyrek asır.

Dördüncüsü; İlk büyük Harbin başlangıcından Cumhuriyetin ilânına kadar gelen zaman…

Beşincisi, Cumhuriyetin ilânıyla bugün arası…

Görülüyor ki, bu beş devrenin izahı yapılmadan şu anki mevcut iktidarın değerlendirilmesi yapılamaz. Yukarıdaki tarihi seyir safhalarının her bir maddesinin ayrı bir eser çapında olduğunu söyleyelim. Bu eserin gayesi bu safhaları didik didik incelemek değildir. Sadece günümüzdeki keşmekeşliklerin, menfi telakkilerin ve ahlaki bataklık ve ruhi ıstırablar karşısında iktidarda bulunan partiye “yön” ve “yol” göstermek, bunun yanında dünkü yapılan hatalara bugün düşülmemesi gerektiğini ihtar nev’indendir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s