KİTAP TANITIMI -4-

Kitap Tanıtımı (İslam Maarif Anlayışı)

İslam maarif anlayışı, İslam irfanının insanda ve hayatta gerçekleştirilmesi fikridir. Bu fikrin müesseselerini, usulünü, adabını, vasıtalarını, mecralarını, havzalarını, mekanlarını, şahsiyetlerini, malzemelerini nizami bir anlayış içinde inşa etmek, idare etmek, tatbik etmek işidir. Nizam (sistem) ifade etmeyen bir iş bütünü, neticesinin ne olacağı bilinmeyen kumar gibidir. Bu kadar bahsi, bir “anlayış” çerçevesi içinde nizami bir örgü ile ortaya koymak gerekir. Birbirinden müstakil (bağımsız), birbirini beslemeyen ve desteklemeyen, çok zaman birbiriyle tezat teşkil eden bahisler toplamı değil ifade etmeye çalıştığımız, aksine, merkezi örgü nizamına sahip sayısız unsurun, kendi sahalarındaki sınırsız hürriyete sahip olmasıdır.

 

İslam mana yekunu olarak önümüzde duruyor. İslam, Kur’an-ı Kerim, Hadis-i Şerif ve Sünnet-i Seniyye’dir. Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şerifler, kavli olan kısmıdır, Sünnet-i Seniyye ise tatbikatın Risalet çapındaki misalidir. Kavli olan, yani bilgi halinde bulunan ilk ikisindeki “mana yekunu”, fiili olan üçüncüsündeki misaller yoluyla hayata nakledilmiştir.

***

Müellif kitabını bu sözlerle takdim ediyor. Kitab 2 ciltten oluşmaktadır. Birinci cilt, “Temel Telakki” alt başlığıyla, ikinci cilt ise “Ruhi-Akli Süreçler” alt başlıyla telif edilmiş. Müellif Haki Demir.

***

Genel Yayın Yönetmenimiz Metin Acıpayam bu sayımızda Doç. Dr. Hacı Ali Bozkurt ile mülakat yapmıştır. Mülakatta bu kitaptan Hacı Ali Bozkurt hoca şu sözlerle bahsetmiştir;

  • Bana gelen kitaplar içinde Haki Demir’in İslam Maarif Anlayışı kitabıda mevcuttu. Kitap iki cilt. Açık şekilde şunu söyleyeyim; bu seriyi Bergson görmüş olsa, müellifin önünde saygıyla eğilirdi. Yine devamen söylüyorum ki, Bergson yaşasaydı ve bu kitabı tetkik etseydi, buradaki akıl, ruh ve temel telakkiler karşısındaki izahlar karşısında “aklı akılla yıkmanın” usulünü yeniden düşünürdü.

Sayfalarımızın darlığı sebebiyle geniş ve derinlemesine tetkik edemeyeceğimiz İslam Marif Anlayışı serili iki ciltlik bu çalışmaya Fikir teknesi yayınlarından ulaşabilirsiniz.

Fikir teknesi yayınları irtibat adresi

www.fikirteknesiyayinevi.com

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s